שער אפרים - אנשים. זה כל ההבדל

תמונה מרכזית שער אפרים
שער אפרים הוא מושב באזור השרון המרכזי בתחום שיפוטה של המועצה האזורית לב השרון. שמו של המושב ניתן לו בגלל מיקומו למרגלותיו המערביים של הרי שבט אפרים ומהווה שער אליהם.
 
תולדות המושב: המושב הוקם בשנת 1953. ראשוני המתיישבים במושב הינם עולי תימן, אשר עלו לארץ במבצע "מרבד הקסמים".
"מרבד הקסמים" - שמו של מבצע העלאתם של יהודי תימן למדינת ישראל בסמוך להקמתה (1949 - 1950). המבצע נקרא גם "ביאת המשיח", ובפי יהודי תימן "על כנפי נשרים"  לפי הפסוק: "ואשא אתכם על כנפי נשרים, ואביא אתכם אלי" (ספר שמות, פרק י"ט פסוק ד').
העולים הגיעו תחילה לעין שמר, משם עברו לקריית שמונה‏ ורק לאחר מכן התמקמו בשטחי המושב.
בתחילה, שמו של המושב היה בארותיים ד', כשם המושב בארותיים הסמוך‏. במושב הוקמו 80 משקים חקלאיים ולהם הוקצו  3,000 דונם לחקלאות‏. באמצע שנות ה- 60 נסללו דרכים פנימיות במושב‏. במלחמת ששת הימים המושב סבל מהפגזה‏, ובנוסף לכך רוב יבולו אבד‏. הרחקת הגבול בעקבות המלחמה לא הביאה הקלה במצב הביטחוני, אלא להפך. מספר חוליות פת"ח פעלו באזור ועול השמירה גדל. עם זאת אנשי המושב הרחיבו את שטחי העיבוד שלהם ממש עד הקו הירוק ויכלו לטייל גם אל מעבר לקו‏.
באמצע שנות ה- 90  אושר להרחיב את הישוב ב- 350 יחידות דיור (וילות) על שטחים של חצאי דונם ומעלה, וזאת במטרה לחזק את הישוב והאזור. רוב השטחים שהוצעו למכירה נרכשו בידי זוגות צעירים, ובמהלך 15 השנים האחרונות קלט המושב מאות משפחות צעירות ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-גבוה שחיפשו איכות חיים גבוהה ואווירה קהילתית חמה ותומכת.
 
כיום, המושב הוא השני בגודלו ביישובי מועצת לב השרון ומונה מעל 2,000 תושבים. המושב עתיד בשנים הקרובות לקלוט עוד מאות תושבים וצפוי למנות מעל 2,500 תושבים.
 
חינוך: במושב קיים מעון לפעוטות וגני ילדים עד גיל חובה. לאחר מכן מתחנכים ילדי המושב בבתי ספר אזוריים בתחום המועצה. מוסדות החינוך השונים, במושב ובתחום המועצה, ידועים באיכותם.
קהילה תרבות ונוער: במושב מתקיימת פעילות קהילתית עניפה הכוללת: עשרות חוגים לכלל התושבים, פעילות של תנועת נוער בה משתתפים מאות בני נוער, ציון חגים באווירה קהילתית מיוחדת ועוד.
דת: במושב בתי כנסת ומקווה המשמשים את הקהילה. לאחרונה מונה רב לישוב על ידי משרד הדתות.
מבני ציבור: במושב ישנו אולם לפעילות תרבות, מועדוני נוער, ספריה, סטודיו לריקוד ומחול, מועדון לחבר וכו'. כמו כן קיימים חמישה גני שעשועים ושני מגרשי ספורט.
חקלאותלמושב שטחי חקלאות רבים, חלק מתושבי המושב עדין מתפרנסים מעבודת האדמה ומעבדים את שטחי החקלאות הסובבים את המושב.

 

מזכירות ועד מקומי:  
טלפון: 09-8781229
פקס: 09-8788893
vaad@shaar-efraim.co.il
 

 
מזכירות "מי שער אפרים":
טלפון:09-8780479
פקס: 09-8800027
water@shaar-efraim.co.il
 

 
רבש"ץ המושב: 053-7298198

 

 

 

ת.ד. 411 שער אפרים, מיקוד 42835, טל: , פקס: , דוא"ל: vaad@shaar-efraim.co.il
תשלומים | מנהל אתר | צרו קשר